Blog > Komentarze do wpisu

Przepis na długowieczność

Autorem artykułu jest Agnieszka Wołowiec

Ludzkość od wieków poszukuje kamienia filozoficznego wierząc, że dzięki niemu znajdą sposób na nieśmiertelność. Dziś z pomocą przychodzi nauka, która udowadnia, że aktywność fizyczna, zdrowe jedzenie, relaks i drobne przyjemności to klucz do utrzymania ciała i umysłu w dobrej kondycji przez długie lata.

Ruch to podstawa

Lekarze, fizjoterapeuci i psycholodzy twierdzą, że aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mimo to z badań Eurobarometru z 2010 r. wynika, że prawie połowa Polaków w ogóle nie uprawia sportu. Jednak z roku na rok liczba osób aktywnych fizycznie rośnie (w ciągu 7 lat ich liczba zwiększyła się o 10%). Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że regularny ruch stymuluje prawidłowy wzrost i rozwój w okresie dzieciństwa i młodości oraz utrzymuje odpowiedni stan zdrowia i kondycję w wieku dorosłym. W kontekście długowieczności najważniejszy jednak jest fakt, że aktywność fizyczna spowalnia proces starzenia oraz łagodzi dolegliwości wieku starszego.

Dieta nieśmiertelnych

Władysław Fedejko, zarządzający marką Salter w Polsce: - Kluczowym składnikiem dla osiągnięcia długowieczności jest dieta. Powinniśmy spożywać produkty o dużej wartości odżywczej, bogate w witaminy i minerały, za to ubogie w kalorie. „Dieta nieśmiertelnych” powinna więc zawierać duże ilości świeżych warzyw oraz ryb czyli niskokalorycznych produktów. Takie właśnie menu stosują mieszkańcy niewielkiej, japońskiej wyspy Okinawa, na której żyje się najdłużej na świecie. Przeciętna długość życia wynosi tam 86 lat, czyli aż o 10 lat więcej niż w Polsce. Mieszkańcy Okinawy spożywają nie więcej niż 1500-1900 kcal dziennie, podczas gdy w Europie zjada się średnio około 2300 kcal, a w USA aż 2500 kcal. Te badania potwierdzają, że zmniejszenie liczby zjadanych kalorii o 30%, wydłuża życie aż o 30%. Pomocna w diecie będzie niewątpliwie waga kuchenna, dzięki której precyzyjnie zmierzymy składniki lub porcje oraz zbadamy najważniejsze wartości odżywcze w pożywieniu (tłuszcz, sól, cholesterol, węglowodany, błonnik, białko i kalorie).

Przyjemności na długie lata

Aby dłużej zachować sprawność umysłu, a w konsekwencji cieszyć się dobrą kondycją, powinniśmy stymulować nasz mózg poprzez trening pamięciowy oraz pozytywne bodźce i drobne przyjemności. Takie aktywności poleca znany neurobiolog prof. Jerzego Vetulaniego, badający sposoby zachowania dobrej kondycji psychofizycznej jak najdłużej. Sugeruje, by trenować mózg regularnie, rozwiązując krzyżówki lub grać w scrabble, a przy okazji pozwolić sobie na lampkę czerwonego wina. Ten konkretny trunek posiada bowiem resweratrol, czyli składnik pobudzający gen długowieczności.

By efekty treningu były zauważalne mózg i ciało wymagają także odpoczynku. Szczególnie, że żyjemy w stałym napięciu i stresie. Po intensywnym treningu, zdrowej kolacji i chwili z krzyżówką warto oddać się relaksowi i zafundować sobie masaż. Można wykonać go u specjalisty w gabinecie lub użyć najwyższej klasy urządzeń do masażu – radzi Andrzej Jabłoński, specjalista urządzeń do masażu i relaksacji HoMedics. Maty masujące czy masażery do stóp z podgrzewaniem, możemy używać w domu kiedy tylko będziemy czuli taką potrzebę. Dzięki urządzeniom masującym pozbędziemy się bólów mięśni i stawów, poczujemy się wypoczęci i w lepszym nastroju. Relaksujące sesje możemy wykonywać codziennie w domu. Tak zadbane ciało i umysł będzie nam służyć w najlepszej kondycji przed długie lata.

Od dawna trwa poszukiwanie recepty na długowieczność. Nie odkryto przepisu na cudowny eliksir młodości, mamy jednak listę udowodnionych sposobów, dzięki którym możemy przedłużyć życie o kilka lat.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 07 lutego 2011, mateusz12240e

Polecane wpisy

  • Colostrum

    Colostrum (siara) jest to pierwsze mleko matki, które jest podawane nowonarodzonemu dziecku. Zapewnia mu ochronę przed wszelkiego rodzaju zarazkami. Od właściwe

  • Dla ciała i ducha - Tai Chi

    Sincity Z czym Ci się kojarzy hasło Tai Chi? Gimnastyka chińska? Sztuka walki? Powolne ćwiczenia dla osób starszych? Jeśli myślisz, że Tai Chi to tylko tyle nie

  • Nawyki żywieniowe

    Kamil Udręka Podstawą odchudzania są zdrowe nawyki żywieniowe, dzięki którym możemy całkowicie zmienić nasze samopoczucie i wygląd, a duży wpływ na to może mieć

Komentarze
Gość: rak_to_nie_wyrok, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/30 17:12:41
Witam,

pragnę zaprosić Was na nową stronę dotyczącą innowacyjnej metody leczenia online. Oczywiście leczenie nie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, ale jest to nowa metoda wykrywania raka, dzięki której możemy dotrzeć do większego grona potencjalnie zagrożonych chorobą. Dzięki temu w przyszłości będzie możliwa szybsza diagnostyka raka i zmniejszenie śmiertelności. Rak przez wielu uznawany jest za chorobę cywilizacyjną, więc tym bardziej warto zajrzeć na stronę: tojefura.com.
-
Gość: a href 8221 http: tnij.com blog_miastoszkolen 8221 Aga a , *.internetdsl.tpnet.pl
2011/09/02 21:23:36
Zgadzam się z autorem artykułu. Juz sam Ford powiedział: "każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym". I w zupełnosci się z nim zgadzam.
-
Gość: Lekeo.info, *.telpol.net.pl
2012/04/24 01:24:05
Ciekawy Blog, zapraszam na Mojego, równie ciekawy. Temat, Naturalne zamienniki leków.
-
ipolisa
2012/07/24 16:36:16
Nie wiem czy w dobie chorób nowotworowych, wypadków drogowych ten przepis może dużo zdziałać ale pozostaje nam w to wierzyć.
-
Gość: andrzej, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/11/09 10:07:18
Jeżeli chodzi o leczenie raka to rakforum.pl/ tutaj znajdziecie wszystko co jest potrzebne na temat objawów, leczenia i przyczyny nowotworów.
-
kesher
2014/09/19 14:41:09
Korzystanie również z masaży jest skuteczne dla poprawnej rehabilitacji i zdrowia. Dlatego korzystanie z sprzętu masującego posiada niezliczone zalety, które pomagają każdemu człowiekowi.